Zoner.cz |  Czechia.com |  Inshop.cz |  Interval.cz |  CA Czechia.cz |  InMail.cz  Hostováno na serverech CZECHIA.cz
Oficiální stránky v ČR
Home > Film > Rozhovory > Scénárista 2
Hlavní
Biografie
Bibliografie
Recenze
Galerie (567)
Postavy z knih
Odkazy
Vše o hře
Novinky
Vše o filmu
Novinky
Galerie (140)
Herci
Anketa
Rozhovory
Komentáře (3665)
Protest
Download
FAQ
Čtenáři
Klub AS
Soutěž
Fórum
Ankety
Nej Yennefer
Povídky
(63)
Facebook stránky
Ostatní
Zakl. jako sexuální idol
AS ve slovníku spis.
Články AS
Dřevárny (kdy, kde)
Cony a setkání
Erby států a rytířů
Hra
Kalendář
Testy znalostí
Inspirace AS
Mapy světa AS
Povídky AS
Mistr Geralt zabiják
Rodokmeny
Slovník Starší mluvy
Zaklínačská znamení
Komixy
Systém
Fulltextové vyhledávání:
Zasílání novinek mailem:

Kolik je 36 / 6:
Aktuálně ve fóru

jeff777 - 15.06.2024 13:38:00
...

jeff777 - 15.06.2024 13:35:00

Rozhovor Sylvie (S) se scénáristou - Michałem Szczerbicem (MSz) a producentem - Pawłem Poppe (PP).

S: Jak se stalo to, že Michał Szczerbic, známý producent, se stal scénáristou?
MSz: Sám se tomu divím. Nevím jak.
S: Nechtěl jste změnit povolání?
MSz: Ani ne. Je to jako se starým koněm, kterého nezbavíte jistých zvyků a vyjetých kolejí. Během mé práce jsem mnohokrát spolupracoval s tzv. "profesionálními scénáristy" a prosil je o napsání scénáře. Stejně jsem postupoval s prózou Andrzeje Sapkowského. Když jsme získali práva na zfilmování poprosil jsem několik osob, obdařených jistým talentem, aby zkusili napsat zkušební scénáře. Všechny byly nepodařené. Každý nabídl jiný svět, jiné nápady, jinou duši, než je v Sapkowského knížkách. Proto jsem pochopil, že je nevyhnutelné, abych to napsal já. A když jsem to začal dělat, tak mě to začalo bavit, našel jsem v tom zalíbení. Přiznám se  neskromně, že adaptace, kterou jsem napsal já, je nejbližší Sapkowského próze. V tamtěch pokusech nebyla vůbec žádná duše.
S: Můžete prozradit kdo napsal zkušební scénaře?
MSz: Ne, to nemůžu říci.
S: Četl jste povídky ještě před rozhodnutím o zfilmování?
MSz: Ne, nečetl.
S: Na konferenci padala často slova jako např. "jsem fanem", "jsem obdivovatel". Považujete se za fana Sapkowského?
MSz: Já vůbec nemám rád slovo "fan"...
S: A my nemáme rádi "sapkomilové" a "sapkologové"...
MSz: Nepoužívám slovo "fan" vzhledem k literatuře. Některé spisovatele mám prostě velice rád. V případě Sapkowského tomu bylo jinak. Nejdříve se mi líbil středně. Nebylo tomu tak, že bych byl oslněn, okouzlen. Až po určité době jsem si ho oblíbil, to bylo důležité – oblíbit si ho, abych se o něho začal zajímat.
S: Kolik bylo verzí scénáře, nepočítaje do toho tu první špatnou?
MSz: To nebyla špatná verze, jenom byla zbytečně publikována s chybami. Seriálová verze, která je právě realizována, je pátou verzí. Filmové scénáře byly asi tři. Filmová verze je jiná, než první. První scénář byl odlišný, týkal se jiné zápletky a v poslední chvíli jsem ho změnil. Napsal jsem ho z jiného fragmentu povídky. Vypravuje o historii Yennefer a Geralta. Samozřejmě trochu jsem jej obohatil, vnesl jsem do něj více akce, ale všeobecně má "duši" Sapkowského. Byla zachována magická přitažlivost a odtažitost zaklínače a čarodějky, to, že nemůžou být spolu, že podléhají jistým sílám.
S: Jak probíhá práce podle filmového plánu?
MSz: Vždycky se říká, že skvěle, protože jinak se nemluví ;-) Ale je to opravdu výborné.
S: Kromě toho, že je to práce, je to taky zábavné?
MSz: Pracujeme často několik hodin. Občas se musí něco změnit. Například prší a scéna musí být zrealizovaná ve slunečním světle. Tak je to popsáno ve scénáři a tak tomu je i v Sapkowského povídce. Nemůžeme zrušit filmování. Potom je třeba něco napsat na koleně, aby se změnila situace. Abychom nepředstírali, že neprší, ale počítali s tím, že ten déšť je tu speciálně pro nás, speciálně aby tu scénu udělal. Aby přeměnil porážku ve vítězství. Někdy se to podaří, někdy ne. Se štábem je to jako s rodinou, pracujeme spolu už mnoho let, jako např. se Zbyszkiem nebo Michałem. To jsou v první řadě skvělí lidé. Jedno musí pasovat s druhým. Když jste dobrým hercem má to jistý význam pro společnou spolupráci. Herec může být složitým člověkem, ale když je to dobrý herec tak se s ním pracuje opravdu skvěle.
S: Pane producente, co si myslíte o komerčním úspěchu filmu a seriálu?
PP: Myslím si, že ti, kteří mají dnes tolik obav, půjdou určitě do kina.
S: A budou překvapeni?
PP: Možná. Potom půjdou podruhé, aby se přesvědčili zda jim všechno souhlasí.
S: Přesvědčit se zda se spletli?
PP: A potom půjdou potřetí se známými, aby jim ukázali to co je jiné, a co je špatné. Proto si myslím, že film bude mít úspěch. Żebrowski je výborným hercem a kromě toho hezký mužský, který se líbí dívkám. Ony se půjdou určitě podívat jak vypadá a vezmou sebou i své chlapce. Do kina chodí hlavně mládež, divák mezi čtrnácti a dvaceti, řekněme osmi, roky života. Tento film přitáhne ctitele Sapkowského spíše mladšího věku. Já jsem starším čtenářem Sapkowského a abych vám řekl pravdu nejdříve se mi příliš nelíbil. Nějak mě to nevzalo, když jsem si přečetl povídky.
S: Nelíbily se vám?
PP: Podle mě ty knížky se musí umět číst. Pro každého se tam něco najde. Pro člověka mého věku jsou nejfantastičtější ironické pohledy na současný svět. Potom, když mě to vtáhlo a přečetl jsem vše až do konce, začalo se mi to líbit, ale i trochu plést.
S: Plést?!
PP: Plést tolik, že když jsme točili scénu začal jsem přemýšlet proč v ní není nějaká postava, když už vím, že tu má nějakou roli. Myslím si, že nejlepší seriál by byl ze ságy, kde jsou nádherné postavy např. vampír, nebo družina, která spolupracuje, a ve které je každá postava tak barevná.
S: Jestliže film bude mít popularitu vznikne pokračování, na podkladě ságy? Uvažujete o tom už teď?
PP: Mechanismus je takový, že většina peněz pochází z TVP a vždycky to bude tak, že TVP bude zajímat víc seriál než film. Ale pokud polská televize bude chtít natočit pokračování seriálu, tak možná vznikne.
MSz: Pokud se bude líbit to, co uděláme.
S: Koupíte potom další práva na zfilmování Sapkowského?
PP: V této chvíli máme práva pro první dvě knížky. Musíme si to promyslet.
S: Mluvíme zde o dvou sbírkách povídek: "Meč osudu" a "Poslední přání". Ale znáte první sbírku povídek, knížku, kterou vydalo nakladatelství "Reportér", ve které se nalézá povídka "Cesta, z níž není návratu"? Vystupuje tam Visenna, údajná matka zaklínače Geralta. Bude tato povídka zfilmována?
PP: Visenna není ve scénáři?
S: V povídce vystupuje také Korin, předpokládaný otec zaklínače.
PP: Museli jsme vytvořit Geraltovy rodiče. Oni existují v druhé řadě, a jsou tady proto, aby konstrukce akce v seriálu byla jiná než v knížce. Nemůžeme si dovolit chaos, nemůžeme ukázat zaklínače jen tak, jak vyjede z lesa a najednou existuje. Museli jsme mu vytvořit dětství a mládí, to co je u Sapkowského jenom okrajově naznačeno.
MSz: Vzhledem k této zápletce, je třeba říci, že hlavním motivem je velká záhada a velké intriky. Zaklínač ví, že není dokončený, že není celým zaklínačem proto začíná o sobě pochybovat. V jeho duši vznikne otázka: zda je člověkem, nebo zaklínačem? Z toho motivu vychází seriál. Můžu prozradit co se stane s jeho rodiči - otec bude zabit zaklínačem.
S: Proboha ... to je samozřejmě intrika... to znamená, že je rozdvojen?
MSz: Bude to pro něho osudová chvíle.
S: Předpokládám, že se o tom dozví?
MSz: Ano, a v tom právě vzklíčí otázka kým je. Prostředí lidí jej odmítá, protože je zaklínačem, a sami zaklínači jsou k němu nedůvěřiví, protože je příliš lidský. Je netypický a odlišnost způsobuje zavržení. A to je hlavní zápletka pro obě verze - seriálu i filmu:

Zaklínač v situaci, kdy se přesvědčí, že svět zaklínačů není tak skvělý jak si myslel. Je to počátek jeho konce. Proměňuje se stále více a stává se člověkem.

Připravuje MORDOR – nejlevnější internetové knihkupectví sci-fi a fantasy literatury.
Andrzej Sapkowski CZ by Nero 2000
(Nebudu sem psát, že všechna práva vyhrazena, páč je to blbost. Tak kdybyste si své dílko poznali, napište mi majla a dáme to do pořádku)
 Poslední úprava:21.11.2002 13:41:06

Hostováno na serverech CZECHIA.cz