Zoner.cz |  Czechia.com |  Inshop.cz |  Interval.cz |  CA Czechia.cz |  InMail.cz  Hostováno na serverech CZECHIA.cz
Oficiální stránky v ČR
Home > Film > Rozhovory > Sapkowski 1
Hlavní
Biografie
Bibliografie
Recenze
Galerie (567)
Postavy z knih
Odkazy
Vše o hře
Novinky
Vše o filmu
Novinky
Galerie (140)
Herci
Anketa
Rozhovory
Komentáře (3665)
Protest
Download
FAQ
Čtenáři
Klub AS
Soutěž
Fórum
Ankety
Nej Yennefer
Povídky
(63)
Facebook stránky
Ostatní
Zakl. jako sexuální idol
AS ve slovníku spis.
Články AS
Dřevárny (kdy, kde)
Cony a setkání
Erby států a rytířů
Hra
Kalendář
Testy znalostí
Inspirace AS
Mapy světa AS
Povídky AS
Mistr Geralt zabiják
Rodokmeny
Slovník Starší mluvy
Zaklínačská znamení
Komixy
Systém
Fulltextové vyhledávání:
Zasílání novinek mailem:

Kolik je 36 / 6:
Aktuálně ve fóru

jeff777 - 15.06.2024 13:38:00
...

jeff777 - 15.06.2024 13:35:00

Speciálně pro Stopklatku - Andrzej Sapkowski

Hovořili jsme s Andrzejem Sapkowskim, spisovatelem, autorem příběhů o zaklínači Geraltovi. Na základě jeho knížek byl napsán scénář právě realizovaného filmu "Zaklínač".

Olgierd Wojtkowiak V jednom z čísel "Machiny" jsem si od vás přečetl výrok o filmovém projektu "Zaklínače": "Film bude propadák, filmové fantasy nejsou dobré". Proč jste se rozhodl k prodeji práv na zfilmování?

Andrzej Sapkowski Nic takového jsem "Machině" neřekl, argument z citovaného textu si redaktor vymyslel. Je všeobecně známo, že novináři překrucují fakta a pan z "Machiny" po autorizaci dopsal do rozhovoru názory, které někde zaslechl na téma filmu. Nebudu to dále komentovat.
A mimochodem, chtěl bych jednou vidět spisovatele, který kyjem vyžene od svého prahu Hollywood a křičí: "Nedám, nedám, určitě se to nepovede, bude to propadák, běžte pryč, apage!" Nevylučuji, samozřejmě, že jsou takoví spisovatelé, ale musí to být lidé buď velice bohatí, anebo velice hloupí. Já nepatřím ani do druhé kategorie – což jsem si jist, ani do první – což je mi líto.

O.W. Existuje nějaký  film z žánru fantasy, který by se vám líbil, a který by mohl být vzorem pro tvůrce  filmu "Zaklínač"?

A.S. Fantasy je žánrem dost bohatým na podžánry, těch podžánru je (prosím poslouchejte pozorně, protože mluví odborník) sedm, hovořme proto pouze o tom, ve kterém se odehrávají moje příběhy o zaklínači. V tomhle stylu byly povedené dvě filmové adaptace - "Conan Barbar" Johna Miliuse a "Willow" Rona Howarda, no,  řekněme ještě snad "Legenda" Ridleye Scotta. Z filmů z jiných podžánrů žánrů je třeba vzít do úvahy ještě "Excalibur" Boormana a "Jestřábí ženu" Donnera. Každý z tvůrců vyjmenovaných filmů svým způsobem zachytil to, co je ve fantasy důležité, nikdo z nich nepředstíral, že fantasy je jenom parafráze, rekvizity - meče, draci, kouzla, poklady a nestvůry skryté v oceánu. "Conan Barbar", jediný z vyjmenovaných filmů je adaptací tvorby spisovatele fantasy, Roberta E. Howarda, velice věrně vystihl jeho charakter a styl. To bych si přál.

O.W. Měl jste nějaké připomínky ke scénáři "Zaklínače"?

A.S. Ano, měl. Řekněme, že několik.

O.W. A byly vaše připomínky a poznámky vzaty do úvahy?

A.S. Hodně, z těch několika.

O.W. Vámi vysněným Geraltem byl Kevin Costner, hodně osob vidělo v této roli Christophera Lamberta, zahraje Michal Żebrowski. Co si myslíte o této volbě?

A.S. Ten Costner to byl samozřejmě žert, který jsem si kdysi dovolil udělat, pod nátlakem - jak jste to hezky řekl - jistou tlupou prdlých fanů. Prosím, Deus avertat, není tomu tak, že bych nemohl spát a toužil po nocích o Costnerovi jako o zaklínači pod režií Spielberga a s triky Industrial Light and Magic. Stejně tak jsem mohl říci: Woody Allen. Anebo ještě lépe: Danny de Vito. Prosím vezměte na vědomí, že nejsem vizualistou, já pracuji s písmeny, slovy, větami. To, co píši, je literatura, nejsou to comicsy, nejsou to obrázky. Promiňte: ikony, tak se tomu teď říká.

O.W. Jak si ceníte rolí Michała Żebrowského?

A.S. Nechodím do kina, protože nemám čas, a polskou televizi nesleduji, protože jsem nevěřící. A má to vůbec smysl, někoho oceňovat? S tím je třeba zacházet velice opatrně. Ten, kdo by na základě "Horečky sobotní noci" zdiskvalifikoval jako herce Johna Travoltu, musel by se potom hodně stydět po shlédnutí "Pulp Fiction" a "Fenoménu". Kdo  po "Taxikáři" nedával šanci Jodie Foster, po "The Accused" a "Mlčení jehňátek" se červenal studem z vlastní hlouposti. Ale, co to tady vypravuji, nevyznám se ve filmu.

O.W."Připravuje se strašlivý omyl, komerce a kompromitace fantastiky"- tvrdí vaši čtenáři, fanoušci zaklínače. Jak jistě víte vznikl Výbor pro Ochranu Jediného Slušného Vzhledu Zaklínače. Co si myslíte o těchto protestech?

A.S. Žijeme v demokratické zemi. Mají na to právo. Existují. Ale jsou mi směšné protesty proti tomu, co se teprve „připravuje". Připomíná mi to trochu již historický džihád o Jediném Slušném Vzhledu Olinky Billevičovny, za kterou celé Polsko, od moře k Tatrám a vice versa, za nic na světě nechtělo uznát Małgorzatu Braunek. Prosím, pochopte mě, oceňuji snahu protestantů, že mají starost o fantastiku, a o mě zvláště. Ale ať se zaštítí za vlastní jména. A ne za moje. Já vzhledem ke své skromnosti nepodpořím snahu žádného protestantského grémia, a pod žádný manifest se nepodepíši.

O.W. Budete působit v produkci filmu jako např. konzultant?

A.S. Nikdo mi to nenabídl, ale snad je to i dobře, nesouhlasil bych s tím. Uznávám a dodržuji kult profesionalismu, odbornosti, dělání toho, v čem jsem dobrý. Nezmění to ani fakt, že v běžném životě je tomu naopak. Nebudu filmovým konzultantem, protože se nevyznám ve filmovém konzultování. Quod erat demonstrandum.

O.W. Nad čím teď právě pracujete?

A.S. V nakladatelství leží můj "Lexikón milovníka fantasy", měl by vyjít na podzim. Pilně, to znamená ráno a večer, píši knížku z žánru "historické fantasy", neboli knížku fantastickou, ale zasazenou do historických reálií.

O.W. Budete pokračovat v psaní příběhů o zaklínači?

A.S. Vzpomínanou knížku fantasticko-historickou jsem si naplánoval do třech dílů, takže mi to zabere trochu času. Nové příběhy o zaklínači momentálně nepřipravuji. Není ale vyloučeno, že je jednou napíši.

Připravuje Mordor - internetové knihkupectví sci-fi a fantasy

 

Andrzej Sapkowski CZ by Nero 2000
(Nebudu sem psát, že všechna práva vyhrazena, páč je to blbost. Tak kdybyste si své dílko poznali, napište mi majla a dáme to do pořádku)
 Poslední úprava:21.11.2002 13:41:04

Hostováno na serverech CZECHIA.cz